logosr

updated 8:38 PM, Feb 27, 2023 Europe/Bratislava

Warning: Undefined property: stdClass::$parent_slug in /www/t/r/u33042/public_html/templates/gk_news2/html/com_content/article/default.php on line 102

Forerunner 305 v praxi

  • Published in Športovec používa HW SW

Po tom čo som mal možnosť dlhodobo testovať prístroj Forerunner 301 a o ktorom som napísal už kratšie info, nenechal som si ujsť príležitosť vyskúšať aj následnícky model Forerunner 305.

Garmin Forerunner 305Firmou Conan zapožičaný prístroj som používal tri týždne a vzhľadom na to že už mám skúsenosti s obdobnými prístrojmi, rovno som sa "vrhol" na nové či vylepšené funkcie o ktorých tu čosi napíšem. Aby som sa neopakoval pri menovaní základných funkcií, odporúčam pozrieť aj recenziu Forerunnera 301. Porovnávať budem tento model so starším ako aj s mnou používaným prístrojom Polar 710

Krátko o hardvéri:
Dizajn prístroja oproti predchodcovi je podstatne vylepšený, viď obrázok. Má tvar veľkých hodiniek čo zvyšuje jeho atraktivitu a neznižuje použiteľnosť a čitateľnosť údajov. Pripomienku by som mal snáď len k remienku pri ktorom aj v jeho dlhšej verzii sa mi zdá prikrátky ak by som chcel prístroj nosiť na ruke a na zimnom oblečení (napríklad pri bežkovaní). Hrudný pás v porovnaní s pásom od Polaru sa príjemnejšie nosí, lepšie prilieha k telu, má vymeniteľnú batériu, je tiež kódovaný ale nekompatibilný s Polar výrobkami. V krabici som našiel ešte USB kábel, nabíjačku a softvér Garmin Training center. Čo nie je vidno ale považujem to za podstatnú zmenu je zmena GPS prijímacej časti na vysoko citlivý systém SIRF3, čo v praxi znamená, že sa prakticky eliminovali výpadky príjmu GPS signálu ktoré čiastočne znehodnocovali vyhodnotenie tréningov. Pre cyklistov je zaujímavá informácia že je možno dokúpiť k tomuto prístroju aj snímač kadencie a teda sledovať aj tento parameter. Je napájaný vstavanou batériou ktorej výdrž sa pohybuje za hranicou 10 hodín. {mos_ri:gps}
Funkcie:
Aj tento prístroj je navrhovaný pre viacero športových disciplín, najmä beh, lyžovanie, cyklistika, duatlon, triatlon, veslovanie či iná outdoorová aktivita. Špecialitou pre duatlon či triatlon je režim ktorý meria jednotlivé disciplíny ale aj komplexný závod či tréning ako taký. 

Funkcia MultišportFunkcia Multišport 
funkcia multišport

Keďže obsahuje aj merač srdcovej frekvencie, je možné sledovať tréningovú záťaž, v súvislosti s tým aj údaje o rýchlosti, tempe, vzdialenosti, prevýšení, výdaju energie, kadencie šliapania pri cyklistike a ďalších odvodených parametrov. Je možné nastavovať parametre individuálne, nechať na prístroji aby vypočítal napríklad zóny srdcovej frekvencie, ľubovoľne si voliť ktoré a koľko údajov chcem na displeji sledovať, skrátka plnohodnotný tester. A ako sa na tester patrí je možné vytvárať tréningové plány, a to so sledovaním niektorého z parametrov ale aj intervalové tréningy so zmenou záťaže alebo individuálne naprogramované sledovanie rôznych cieľov. Tieto tréningové plány je možné potom navrhnúť na jednotlivé dni takže je možné vytvoriť komplexný tréningový program. 

Intervalový tréning a  route navigáciaImage
Intervalový tréning a route navigácia

Oproti predchodcovi sa popracovalo na nových funkciách, ktoré som si okamžite obľúbil a aj pre mňa, hobby cyklistu, sú motivujúce a spestrujú mi jazdenie najmä po notoricky známych tratiach.
Prvou vylepšenou funkciou čo by som spomenul je funkcia automatického zaznamenania medzičasu, alebo inak povedané kola, ak prejdem tým istým miestom (či už beh na ovále, kritérium na bicykli, alebo opakovanie toho istého úseku na tréningu) kde som už raz zaznamenal medzičas. Môžem sa teda plne sústrediť na výkon a nemusím sa obávať, že budem mať málo informácií o priebehu tréningu resp. jeho úsekov pre neskoršiu analýzu.
Ďalšia nová vlastnosť je zaznamenanie medzičasu resp. kola na vopred vybratých bodoch. Teda ak mám v prístroji zaznamenané lokácie, tzv. waypointy - orientačné body a prejdem cez túto polohu, automaticky sa mi zaznamená medzičas (a tým pádom všetky štatistické informácie viažuce sa na daný úsek). Môžem si tak naplánovať navigačnú trasu (Route) kde si dopredu vyznačím kde chcem označiť kolo - napríklad si rozdeliť kopec na niekoľko meraných úsekov, alebo po trase si robiť referenčné merané úseky - a potom už len športovať a prístroj sa o ostatné postará. Vzhľadom na presnosť SIRF3 čipsetu to aj veľmi spoľahlivo funguje! Pre ľudí čo si radi vopred naplánujú svoje aktivity je to veľmi užitočné. 

Automaticke zaznamenanie okruhu
Automatické zaznamenanie okruhu

Moja najobľúbenejšia funkcia je tréning s Virtuálnym partnerom po už raz prejdenej trati. Chce to prípravu v tom, že si či už mnou alebo niekým iným prejdený záznam tréningu na určitej trati vyberiem, vyrobím z neho tzv. Course - Trať a potom pozdĺž tejto trati sa súperím. Pri tejto funkcii sa aktivujú nové obrazovky kde napríklad mi ukazuje priebeh trate kam mám zahnúť a kedy, alebo ak zídem z trasy ma prístroj upozorní o tom a bude ma smerovať na najbližší možný návrat. Ďalšia obrazovka mi ukazuje výškový profil a kde sa nachádzam ja a kde môj virtuálny súper alebo na ďalšej obrazovke mi graficky a číselne ukazuje rozdiel medzi mnou a súperom. A na konci trate mi pogratuluje že som zvíťazil (bohužiaľ nie vždy). Takže každého aspoň trocha súťaživého človeka to motivuje k lepšiemu výkonu. 

Trasy a Virtual partnerTrasy a Virtual partner
Trasy a Virtual partner

Vzorkovanie údajov má dva režimy - tzv. inteligentný kedy sa vzorkuje na rozdiel od Polaru nie v pravidelných intervaloch ale vtedy ak sa o určitú mieru podľa vnútornej logiky zmení smer pohybu, prevýšenie, rýchlosť či srdcová frekvencia. Priemerná doba intervalu je odhadom pod 10 sekúnd. Druhý režim - podrobný vzorkuje každú sekundu a zaznamenáva údaje. Pri tomto režime sa pamäť prístroja pomerne rýchlo zaplní - už po asi 3,5 hodiny ale pre kratšie akcie je to veľmi podrobný záznam.
Počas tréningu, či kedykoľvek potom je možné sledovať údaje ktoré si zvolím a je na to dostatok prepínateľných obrazoviek. Po tréningu je možné priamo na prístroji analyzovať Históriu tréningu, či už štatistické údaje ako priemerná či maximálna srdcová frekvencia, alebo rýchlosť pohybu, ako aj údaje o meraných úsekoch, či ich geografického priebehu.
Samozrejme tieto údaje je možné stiahnuť do PC a tam ich ešte podrobnejšie analyzovať v programe Garmin Training center. Práve tento program považujem za najslabší článok. Pekne je tam spracovaný priebeh trasy tréningu či štatistické údaje o medzičasoch, ale ostatné analýzy pokrivkávajú či dokonca niektoré funkcie chýbajú - napr. možnosť tlače.

FR305 v praxi
Prístroj som testoval najmä na cestnom bicykli. Súčasne som používal môj Polar 710 aj FR305 aby som priamo mohol porovnávať veličiny a správanie. Síce som musel nosiť dva snímače srdcovej frekvencie ale všetko fungovalo a vlastne som otestoval aj do akej miery sú oba výrobky citlivé na rušenie či menej ideálne nasadenie. Oba prístroje obstáli dobre, prenos bol spoľahlivý a nedochádzalo k interferencii. Už dávnejšie som odpozoroval vlastnosť Polaru že keď sa pohybujem blízko železničného vedenia paralelne s ním, Polar mi ukazuje nezmyselne hodnoty pulzu, Forerunner s týmto problémy nemal.

Polar vedľa Forerunner 305Spočiatku som FR305 používal v obdobnom režime ako Polar. Teda vyšiel som von, zapol prístroj, počkal som necelú minútu kým zachytí satelitné signály a spočítal svoju polohu. Potom som spustil stopky čím som zároveň spustil záznam údajov do pamäti a vyrazil som jazdiť. V tomto režime má prístroj 3 údajové obrazovky, stránku s mapou - teda 2D zobrazením kade som šiel a obrazovku s nastavením. Údaje s Polarom boli takmer identické, na zmeny srdcovej frekvencie zareagoval troška skôr Forerunner. Údaje o aktuálnej rýchlosti sa občas mierne líšili ale v nepodstatnej miere. Pri zlých príjmových podmienkach som spozoroval, že Forerunner ukazuje nižšiu hodnotu rýchlosti ako Polar. V mojom prípade sa nejednalo však o nejaký zásadný rozdiel. Jedinú pripomienku by som mal k meraniu resp. výpočtu nadmorskej výšky, ktorá je počítaná z GPS signálov a teda rozptyl a fluktuácia údajov bola okolo 15 - 20m čo na úplne rovinatých úsekoch bolo poznať. Toto je však vlastnosť technológie a možno v ďalšom firmvéri spravia nejakú vyhladzovaciu funkciu.
Používanie tlačidiel bolo na úrovni Polaru, teda cez leto bez problémov, V zime s hrubými rukavicami budú možno drobné problémy, ale kto už raz pracoval napríklad s Polarom je na toto zvyknutý.
Po úvodnom zoznámení a po zopár jazdách som skúsil pokročilé funkcie. Funkcia autolap s režimom zaznamenania medzičasu na tom istom mieste fungovala spoľahlivo. Skúšal som to na jazde do kopca a následne dolu kopcom a presne ne tom mieste kde som si označil medzičas smerom hore prístroj zapípal a vytvoril kolo aj smerom dolu. Pritom to bolo v mieste kde nie je ideálny príjem signálu. Priebeh trate bol po stiahnutí do počítača veľmi presný aj na miestach kde pri staršom modeli dochádzalo k rozptylu (Pezinská Baba) a tam kde mi signál pri FR301 vždy vypadol, som zaznamenal priebeh trate s odchýlkou okolo 10m čo ma veľmi pozitívne prekvapilo (Slnečné údolie).
Nakoniec som otestoval funkciu Courses a Virtual partner - teda súperenie po tej istej trati. Takúto trať je možné vytvoriť v prístroji keď vojdem do Hlavného menu a vyberiem trénovanie - Trate, kde si dám vytvoriť novú trať a vyberiem si dátum tréningu z ktorého chcem trať vytvoriť. Druhá a elegantnejšia možnosť je vytvoriť si trať v programe Garmin Training center. Vyberiem si tam tréning ktorý som absolvoval a pravým tlačidlom myši kliknem na neho. Zobrazí sa ponuka a vyberiem Create Course from activity. Týmto sa vytvorí trať ktorá je zobrazená v záložke Courses. Nakoniec sa takáto trať musí preniesť do prístroja.
V prístroji vyberiem príslušnú Trať a vyberiem voľbu Na Trať... Týmto zaktivujem túto funkciu, mám k dispozícii viacero ďalších obrazoviek pre porovnávanie sa s mojim virtuálnym súperom. Na mapovej stránke sa mi zobrazí priebeh kde mám ísť, na výškomerovej stránke je výškový profil Trate. Po stlačení štart spustím stopky, a začne súťaž. Na stránke virtuálneho partnera sa mi zobrazuje vzdialenosť medzi mnou a virtuálnym partnerom, či som vpredu alebo vzadu, na mape mám zobrazené kde sa práve nachádzam, kompasová stránka mu ukazuje smer pohybu kade mám správne ísť a na výškovom profile mám zobrazené kde som a kde je súper. Takže si môžem vybrať aké zobrazenie sa mi páči a ktoré ma najviac motivuje. Toto pôsobí osviežujúco najmä ak som si už vystriedal všetky alternatívy trás kade sa pohybujem a kedy už vonkajšie podnety nie sú účinné. Napríklad pri trénovaní do stúpania je zasa pekne vidno ako zvládam rozličné etapy stúpania, či som odolnejší v tiahlejších pasážach alebo v strmom úseku. Dobrá vec je aj v tom že si pri viacerých absolvovaniach tej istej trati môžem vybrať s ktorým konkrétnym tréningom chcem súťažiť. Či keď som bol vo fáze rozvoja, alebo vo vrcholnej forme a pod. Myslím si že toto je veľmi dobrá funkcia aj na alternovanie a hľadanie vhodných postupov pre orientačný šport, pre ladenie výkonnosti na časovkách alebo systematický cielený tréning. 

Forerunner 305Forerunner 305Forerunner 305

Záver
Tento prístroj je viditeľným pokrokom oproti FR301 a najmä v oblasti kde sa ukazuje výhoda GPS technológie, teda rekonštrukcia priebehu trate, porovnávanie údajov či priame a okamžité porovnania. V tomto je rodina týchto prístrojov jedinečná a bezkonkurenčná. Kto vie využiť a použiť tieto funkcie plus navigácia po neznámych miestach, ten určite neoľutuje.
Mínusy by som dal nemožnosti meniť batériu keď sa vybije, predsa len nižšej presnosti merania nadmorskej výšky. Najväčším nedostatkom je softvérové vybavenie, ktorého funkčnosť sa oproti predchádzajúcemu modelu príliš nezmenila. Preto som sa začal týmto viacej zaoberať a na internete som našiel veľmi zaujímavý softvér ktorý analytickú časť softvéru začína doťahovať na roveň polarovského softvéru plus je možné zobrazovať priebeh trati na pozadí máp napríklad z Google Earth.

Pojmológia
V GPS športových prístrojoch sa používa mierne pozmenená terminológia či už oproti GPS pojmom alebo športovým pojmom. Dôležité je sa v nej vyznať aby bolo možné naplno využiť vlastnosti takýchto prístrojov. Takže nižšie spomeniem anglický pojem, slovenský ekvivalent, skrátený názov a vysvetlenie resp. Väzby:
Track - Prejdená trasa, Prejdené, záznam priebehu pohybu v pamäti prístroja.
Location - Bod, Navigačný Bod, používateľom uložená poloha zaujímavého alebo orientačného miesta do prístroja, je možné k nemu priradiť názov a symbol
Route - Trasa, navigačná cesta z Bodu do Bodu, vytyčuje smer pohybu vzdušnou čiarou podľa ktorej je možné sa navigovať.
Course - Trať, Plánovaná trať, Trať po ktorej bol už realizovaný tréning a po ktorej sa chcem v rámci trénovania súperiť
Goals - Méty, Výkonnostné ciele - Pri trénovaní alebo na Trati si vytyčujem výkonnostné méty ktoré chcem dosiahnuť.
Workouts - Tréning, Tréningový plán - Pre dosiahnutie Mét napomáhajú Tréningové plány (rýchly, intervalový, zložitejší) kde v rôznych krokoch môžem nastavovať parametre v ktorých sa mám pohybovať - napríklad v určitej zóne srdcovej frekvencie (pulzu) alebo určitou rýchlosťou či tempom.
History - História, História trénovania, Po odtrénovaní mi zostane v prístroji Prejdená trasa spolu s údajmi ako sú Body, Medzičasy (alebo kolá), rýchlosti, pulzy, kadencia, a ktoré možno analyzovať, stiahnuť do počítača prípadne vytvárať Trate pre ďalšie trénovanie.

Softvér tretej strany Sportracks
Na internetovej stránke programu Sportracks je možné si stiahnuť a nainštalovať tento softvér. V skratke je možné importovať údaje tak z Garmin Training centra, Polar Precision Performance, ako priamo aj z viacerých typov GPS. Je to program v štýle tréningového denníka, kde sa uchovávajú jednotlivé záznamy z prístrojov, je možné ich sumarizovať, analyzovať, vykresliť priebehy srdcovej frekvencie, rýchlosti, výškového profilu či úsekov jednotlivých kôl, a navyše pre majiteľov pripojenia k internetu aj zobrazenia priebehu tréningu nad satelitnou mapou na googli - pozri obrázky. 

Zobrazenie, kde som sa pohyboval v zmiesanom pasme
Zobrazenie kde som sa pohyboval v zmiešanom pásme 

Zobrazenie trénigu na Pezinsku Babu s analýzou tepovej záťaže po kilometroch
Zobrazenie tréningu na Pezinskú Babu s analýzou tepovej záťaže po kilometroch 

Výškový priebeh tréningu s vyznačením stúpania
Výškový priebeh tréningu s vyznačením stúpania

Comments  
Tak s pomoci tvych stranek a opetovnem procteni maualu jsem to konecne pochopil :-* , aktualni dokonceny trenink se nuluje pouze z displaye stiskem a podrzenim tlacitka lap, po dalsim stisknuti tlacitka start/stop se zacne novy trenink, v pameti zarizeni ovsem zustavaji odjete treninky a nemusi se kazdy den ci trenink tester uplne vymazat.
Ahoj, prostudoval jsem tvoje stranky ohledne GARMIN zarizeni - velmi pekne, ja momentalne resim problem s timto sporttesterem. Nedari se mi nastavit zarizeni tak, aby po ukonceni treninku (jeden kalendarni den) pri pouziti stisku tlacitek start/stop a lap se dalsi kalendarni den pri ponechani dat v zarizeni nepokracovalo v nacitani dat v ramci vcerejsiho treninku. Tester nepozna, ze jde o dalsi samostatny trenink dalsi den a pokracuje dalsim kolem (lap) misto, aby zacal novy trenink od 1.kola. Mam pocit, ze na zacatku jsem tento problem nezanamenaval a v prehledu treninku se mi objevovaly treninky s ruznymi datumy, coz nyni nefunguje. V navode jsem nenasel zadne informace k nejake volbe nebo kombinaci tlacitek, ktera ukonci dosavadni trenink a zapocne dalsi (napr. pro jineho uzivatele). Dokonce i po prehrani do prilozeneho SW Garmin Training Center se mi trenink rozdeleny do dvou dni nahraje pod jednim (prvnim) datumem. Moc neverim tomu, z by se to takhle melo normalne chovat, proto se ptam.
garmin a sportrack
nespravne polozena otazka. Sportracks je soft v ktorom sa zobrazuju prejdene tracky nad online mapami. takze nic take nejde do ziadnej gpsky. ale ak chapem co je treba, tak je to prave toto.
Oregon zaznamenava subory v gpx formate takze je mozne ich zobrazit v sportracku cez import a bud sa to nacita z pripojenej gpsky ako disk, alebo je mozne track cez akykolvek iny soft stiahnut do pc a naimportovat do sportracku
garmin a sportrack
Ahojte, rada by som sa opytala, ci sa da natiahnut sportrack aj do oregon 400, ktory mam ja. Ak hej, kde by som nsla nejaky navod na to. Diky moc za odpoved
garmin
poviem asi tak ze 705 je orientovana na bike a dokonca nema ani drziak na ruku. ale napriek tomu ho budem pouzivat na bezky ked si kupim priehladne puzdro na mobil s upnutim na rameno ci zapestie.
U mna je gro cyklistika tak mi toto riesenie nevadi resp. viac ocenim bikove funkcie a mapu a velkost na ruke az tam mne nevadi.
samozrejme je riesenie forerunner 405 ktory je idealny nabeh ci bezky - ale nema barometer co som osobne chcel a nema mapy - je to vec osobnej preferencie, ja som siel do Edge 705
Garmin
Rasťo, mám jednu otázku - pre moje športové aktivity ( cestná cyklistika, beh na lyžiach, beh v teréne - les ) je vhodnejší Garmin Edge 705 alebo Forerunner 305? 705 pri behaní asi by bol trochu veľký, nie?
Add comment

  1. Zažili sme
  2. Vyskúšali sme
  3. Pochodili sme
  4. Organizujeme

Trnava-Rysy 2022

Cestná cyklistika 07-07-2022

Tento rok sa mi nejako nedarí najazdiť potrebné kilometre. Ani na Jasnú som kvôli tomu nešiel. Tu v propozíciach píšu, že na TT-RYSY treba mať aspoň 2000km odjazdené. Tesne som to splnil. Dal by som t...

Kärnten Radmarathon 2022

Cestná cyklistika 05-06-2022

Na týchto pretekoch som bol aj v roku 2015 a zapamätal som si z nich 3 dôležité fakty - horúce počasie, ťažké kopce a pekné baby. Teraz sa pri počasí schyľovalo k zmene a...

Sereďmaratón 2022 alebo ako Sulík nenakúpil bezvetrie

Cestná cyklistika 23-05-2022

Každý rok sa snažím čo najrýchlejšie sa pripraviť na tento pomerne skorý cyklomaratón. Chcel som napísať amatérsky ale posledné ročníky mám dojem, že to čo tam jazdí, by sa v pohode uchytilo aj v neja...

Garmin Rally XC – watty v teréne po roku…

Športovec používa HW SW 06-08-2022

Je tomu viac ako rok, keď som mal možnosť vyskúšať novú generáciu meračov výkonu v pedáloch, Garmin Rally. Testoval som cestnú verziu a oslovila ma najmä funkčnosťou a jednoduchosťou montáže a obsluhy...

Garmin Radar Varia RCT 715 – bezpečnosť …

Športovec používa HW SW 03-08-2022

Najnovší model cyklo-radaru Varia™ s integrovanou kamerou spája v sebe nielen bezpečnostné funkcie, ale dopĺňa ich aj o zábavný element v podobe využitia radaru ako zadnej kamery a ...

TACX NEO Motion plates, poznáte?

Športovec používa HW SW 10-04-2022

Tacx NEO Motion Plates je doplnkom pre cyklotrenažéry zo sérií NEO, NEO 2 a NEO 2T. A čo vlastne robí? Rozhýbe celý trenažér. Táto horúca novinka na konci indoor sezóny má ešte viac priblíži...

Profil stúpania Železná studienka - Hrub…

Kopce profily 14-02-2015

Alternatívne asfaltové stúpanie v bratislavskom lesoparku. Až po Kačín ľahké a vhodné aj pre menšie deti. Do druhej kategórie je zaradené kvôli záverečnému stúpaniu na Hrubý vrch.  ...

Profil stúpania na Kamzík

Kopce profily 31-10-2014

Známe a relatívne rušné asfaltové stúpanie z centra mesta až takmer k vysielaču na Kamzíku, čo viac dodať...  ...

Profil stúpania Pekná cesta

Kopce profily 07-09-2014

Známe asfaltové stúpanie z Krasnian (Rače) na hrebeň Malých Karpát a Bratislavského lesoparku. Charakteristické je svojim veľmi strmými úsekmi. Touto cestou sa dostanete na sieť spevnených ciest v les...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 31-07-2022

Ďakujeme všetkým  za účasť. Rok 2022 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.  

Propozície 2022 Časovky Ivana Červenku n…

Propozície 19-03-2022

  Po Dvoch rokoch pokračujeme! Amatérsky športový klub AŠK Sportreport Pezinok Vás pozýva na cestnú cyklistickú časovku do kopca určenú všetkým nadšencom cyklistiky, ktorí si trúfajú zdola...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 28-07-2019

Ďakujeme všetkým  pretekárom, že prišli na našu časovku si zmerať sily. Rok 2019 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.   ...

next
prev

Banner new